ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ
Шановні пані та панове!
Інформуємо Вас про оновлені норми законодавства, що стосуються ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ТИПОВОГО ДОГОВОРУ ОРЕНДИ ЗМЕЛІ.
Зокрема, відповідні зміни до законодавства внесені Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. № 220 і від 29 грудня 2021 р. № 1438» від 19 серпня 2022 р. № 921 (надалі – Постанова).
Постановою вносяться зміни до Типового договору оренди землі, а саме до розділу «Інші права та обов’язки сторін».
Коротка інформація (висновок)
Постановою, серед іншого, встановлено, що права та обов’язки сторін визначаються відповідно до Закону “Про оренду землі”. Права та обов’язки сторін під час воєнного стану, його припинення або скасування в Україні або у відповідних окремих її місцевостях визначаються з урахуванням пунктів 27 і 28 розділу X “Перехідні положення” Земельного кодексу України.
Детальна інформація
Пунктом 27 Розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України (надалі – Пункт 27) встановлюються особливості регулювання земельних відносин під час дії воєнного стану, зокрема в частині передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на строк до одного року земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв).
Зокрема, Пункт 27 встановлює, що орендар земельної ділянки не має права на:
- компенсацію власних витрат на поліпшення земельної ділянки;
- поновлення договору оренди землі, укладення договору оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря;
- передачу земельної ділянки в суборенду;
- встановлення земельного сервітуту;
- зміну угідь земельної ділянки;
- будівництво на земельній ділянці об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд);
- закладення на земельній ділянці багаторічних насаджень;
- переважне право на купівлю орендованої земельної ділянки у разі її продажу;
- відчуження, передачу в заставу (іпотеку) права користування земельною ділянкою;
- поділ земельної ділянки, об’єднання її з іншою земельною ділянкою;
- використання для власних потреб наявних на земельній ділянці загальнопоширених корисних копалин, торфу, лісу, водних об’єктів, а також інших корисних властивостей землі;
- зміну цільового призначення земельної ділянки.
Разом з тим, Пункт 27 встановлює, що орендар має право:
- зібрати врожай, якщо договір оренди землі закінчився до збирання врожаю, посіяного орендарем на земельній ділянці, з компенсацією ним орендодавцю збитків, спричинених тимчасовим зайняттям земельної ділянки, у розмірі орендної плати за період з дня закінчення строку дії договору оренди до дня закінчення збирання врожаю;
- отримати в оренду за одним договором оренди декілька земельних ділянок від одного орендодавця;
- передавати на строк до одного року належне йому право оренди, суборенди іншій особі для використання земельної ділянки за цільовим призначенням. Така передача здійснюється без згоди власника земельної ділянки на підставі письмового договору про передачу права землекористування між землекористувачем та особою, якій передається право користування земельною ділянкою, що укладається в електронній формі.
Пунктом 28 Розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, зокрема передбачається, що припинення або скасування воєнного стану в Україні або у відповідних окремих її місцевостях не є підставою для:
- припинення дії, зміни договорів оренди, укладених відповідно до Пункту 27, припинення прав оренди, які виникли на підставі таких договорів;
- припинення дії договорів про передачу права землекористування та припинення права оренди, суборенди земельних ділянок, переданих на підставі таких договорів.
Із повним текстом Постанови ви можете ознайомитись за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/921-2022-%D0%BF#Text
* * *
Просимо звернути Вашу увагу, що дані, викладені у цьому інформаційному листі, призначені для загального ознайомлення і не можуть вважатися юридичною консультацією. Висловлюємо сподівання, що ця інформація була корисною для Вас. Ми продовжуємо стежити за останніми змінами у законодавстві України та практиці його застосування.
У випадку виникнення необхідності у більш детальному роз’ясненні положень законодавства, будь ласка, звертайтесь до нас у будь-який зручний для Вас час.
Контактні особи:
Олександр Дайнеко, старший юрист
+380 44 391 30 01 od@omp.ua
Ігор Огороднійчук, партнер
+380 44 391 30 01 io@omp.ua
З повагою,
Юридична фірма «ОМП»
#OMP #landlease #legaladvice #legalsupport #орендаземлі #типовийдоговір #юристи