Шановані колеги!

Інформуємо Вас, що Постановою КМУ від 27 січня 2023 р. № 76 (далі – Постанова) були затверджені:

  • Порядок бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану; та
  • Порядок та критерії визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Постанова визначає механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов’язаних, які працюють:

  • в держорганах, органах місцевого самоврядування;
  • на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання;
  • на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань;
  • на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Заброньованим військовозобов’язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації. Строк дії відстрочки не може перевищувати для переважної більшості працівників (крім працівників держорганів, органів місцевого самоврядування) 6 місяців.

Головним нововведенням стало затвердження критеріїв для визначення підприємства критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Підприємство має відповідати трьом або більше критеріям для визнання його критично важливим. У цілому ж Постановою закріплено 7 критеріїв, зокрема:

  1. Загальна сума податків, зборів, платежів, нарахованих, утриманих та сплачених до державного і місцевих бюджетів, крім митних платежів, протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн. євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку за той самий період, що підтверджується довідкою контролюючого органу, в якому на обліку перебуває підприємство;
  2. Сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн. євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку за той самий період, що підтверджується довідкою відповідного обслуговуючого банку;
  3. Підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого Постановою КМУ від 4 березня 2015 р. № 83;
  4. Підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади. Критерії наразі чітко не визначені і встановлюватимуться у майбутньому органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, за сферою їх управління чи галуззю національної економіки або адміністраціями;
  5. Відсутність заборгованості із сплати ЄСВ, що підтверджується довідкою про відсутність заборгованості з платежів, або витягом з інформаційної системи органів ДПС щодо статусу розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами, засвідченим керівником підприємства;
  6. Розмір середньої заробітної плати на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством;
  7. Підприємство є резидентом Дія Сіті.

Для окремих підприємств достатньо виконання 2 критеріїв із зазначених 7 (підприємства паливно-енергетичного комплексу, лінійні аудіовізуальні медіа тощо).

Також до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період підприємств належать: спеціалізовані установи ООН, закордонні дипломатичні установи в Україні, представництва донорських установ, виконавці проектів міжнародної технічної допомоги, представництва міжнародних організацій, міжнародні та українські неурядові організації, які реалізують гуманітарні проекти за кошти міжнародних партнерів, згідно з переліком, затвердженим МЗС або Секретаріатом Кабінету Міністрів України.

Для визначення підприємства критично важливим таке підприємство у разі відповідності критеріям звертається до центрального органу виконавчої влади, іншого державного органу, органу державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України (за сферою управління чи галуззю національної економіки), або до місцевих адміністрацій, на території юрисдикції яких воно розташовано. Постанова не визначає більш детально, за яким принципом компанія визначає, до якого конкретно органу державної влади чи, ймовірно, як розуміємо, на її вибір, до місцевої адміністрації вона має звертатися. Ми презюмуємо, що логічно звертатися до міністерств, відповідно до своєї сфери діяльності (наприклад, Мінцифри – щодо IT-галузі, Мінінфраструктури – щодо галузі транспорту, Мінагрополітики – для аграрної сфери, МОЗ – для сфери охорони здоров’я тощо) чи, відповідно, до місцевих адміністрацій.

До звернення додаються копії підтвердних документів, а також інформація про подання підприємством в установленому законодавством порядку податкової звітності за останній календарний квартал.

Підприємства, які є критично важливими, подають список військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання, до центрального органу виконавчої влади у відповідній сфері, або відповідної місцевої адміністрації, на території юрисдикції якої вони розташовані. Спеціалізовані установи ООН, закордонні дипломатичні установи в Україні, представництва донорських установ, виконавці проектів міжнародної технічної допомоги, представництва міжнародних організацій, міжнародні та українські неурядові організації, які реалізують гуманітарні проекти за кошти міжнародних партнерів, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, подають список до Секретаріату Кабінету Міністрів України або МЗС.

Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, – 50% від кількості військовозобов’язаних підприємства на дату подання списку (або вище – у разі наявності обґрунтованої потреби).

Підтвердження статусу критично важливого підприємства здійснюється підприємством не рідше ніж 1 раз на рік.

* * *

Просимо звернути Вашу увагу, що дані, викладені в цьому інформаційному листі, призначені для загального ознайомлення і не можуть вважатися юридичною консультацією. Сподіваємося, що ця інформація була корисною для Вас. У разі необхідності в більш детальному роз’ясненні положень законодавства, будь ласка, звертайтеся до нас в будь-який зручний для Вас час.

Контактні особи:

Ігор Огороднійчук, партнер
+380 44 391 30 01 io@omp.ua

Наталія Мозгова, старший юрист
+380 44 391 30 01 nm@omp.ua

З повагою,
Юридична фірма «ОМП»


Наталія Мозгова (Старший юрист)
Ігор Огороднійчук (Партнер)