Інформація стосується діяльності 
фармацевтичних компаній в Україні

Шановні пані та панове!

Інформуємо Вас про те, що 02 квітня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 р. № 540-IX (далі – Закон № 540-IX) .

Вказаним документом було внесено низку змін до законодавства у сфері оподаткування, судочинства та інших галузей. Що стосується трудового законодавства, повідомляємо Вас про такі основні зміни.

1. Нагадаємо, що раніше існувала проблема визначення розміру оплати праці при оголошенні простою у компанії на період карантину. Зокрема, стаття 113 КЗпП передбачала 2 такі опції:

  • час простою не з вини працівника оплачувався з розрахунку не нижче 2/3 окладу; та
  • за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, не з його вини, мав зберігатися середній заробіток.

Відповідно підходи ринку та державних органів розділилися і обидві позиції існували паралельно, що супроводжувалося ризиками оскарження працівниками питання дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці.

Відтепер проблема була ліквідована і було чітко визначено, що час простою на період оголошення карантину оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

2. Стаття 24 КЗпП була розширена випадками, коли є обов’язковим дотримання письмової форми трудового договору, а саме: при укладенні трудового договору про дистанційну (надомну) роботу.

При цьому на час загрози поширення епідемії, пандемії умова про дистанційну (надомну) роботу та гнучкий режим робочого часу може встановлюватися наказом без обов’язкового укладення письмового трудового договору про дистанційну (надомну) роботу.

3. Додатково статтею 60 КЗпП було врегульовано питання застосування гнучкого режиму робочого часу та дистанційної (надомної) роботи.

Дистанційна (надомна) робота – це форма організації праці, коли робота виконується працівником за місцем його проживання чи в іншому місці за його вибором, у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, але поза приміщенням роботодавця.

При дистанційній (надомній) роботі працівники розподіляють робочий час на свій розсуд, на них не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не передбачено у трудовому договорі. При цьому загальна тривалість робочого часу не може перевищувати норм, передбачених законодавством.

4. КЗпП було також доповнено новою Главою XIX «Прикінцеві положення», відповідно до якої під час дії карантину строки звернення до суду за вирішенням трудових спорів продовжуються на строк дії карантину.

* * *

Просимо звернути Вашу увагу, що дані, викладені у цьому інформаційному листі, призначені для загального ознайомлення і не можуть вважатися юридичною консультацією. Висловлюємо сподівання, що ця інформація була корисною для Вас. У випадку виникнення необхідності у більш детальному роз’ясненні положень законодавства, будь ласка, звертайтесь до нас у будь-який зручний для Вас час.

Контактні особи:

Ігор Огороднійчук, партнер +380 44 391 30 01 io@omp.ua
Наталія Мозгова, старший юрист +380 44 391 30 01 nm@omp.ua

З повагою,
Юридична фірма «ОМП»


Наталія Мозгова (Старший юрист)
Ігор Огороднійчук (Партнер)