Шановні колеги та партнери!
У той час, коли наші мужні Захисники боронять небо України, а не менш мужні енергетики та комунальні працівники забезпечують нам можливість бути на зв’язку, ми підготували для Вас невеличкий дайджест актуальних новин.
Земельні торги повертаються (а з ними і реєстрація речових прав)
19 жовтня 2022 року Верховна Рада України прийняла у другому читанні законопроєкт №7636 «Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» (далі – Закон).
Серед основних положень Закону варто відзначити такі:
- відновлення проведення земельних торгів з передачі у користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності;
- відновлення реєстрації прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно*.
*Примітка. Закон зобов’язує землекористувачів, чиї права на користування землею сільськогосподарського призначення зареєстровані районними військовими адміністраціями у відповідних Книгах реєстрації, внести ці дані до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. - скасовується необхідність відшкодування втрат сільськогосподарського призначення у разі зміни цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення у ході будівництва індустріальних (промислових) парків;
- передбачається механізм урегулювання розпорядження земельними ділянками, які перебувають у «постійному користуванні» у осіб, які позбавлені такої можливості діючими нормами Земельного кодексу України (шляхом викупу таких ділянок, або їх оренди);
- дозволяється в умовах воєнного стану безоплатну приватизацію земельних ділянок, на яких розташовані будівлі, споруди, що перебувають у приватній власності, а також земельних ділянок, які передані громадянам у користування до набрання чинності Земельним кодексом України.
Звертаємо Вашу увагу, що Закон набере чинності лише після його публікації.
Прийом заявок на грантову допомогу для аграріїв припинили передчасно
Раніше ми вже повідомляли Вас про те, що з 1 вересня по 15 листопада 2022 року на порталі «Державний Аграрний Реєстр» зареєстровані користувачі могли подати заявку на участь в двох програмах допомоги агровиробникам на загальну суму понад 1,5 млрд грн., а саме:
- безповоротна виплата у розмірі 3100 грн на 1 га землі в обробітку (але не більше 372 000 грн. для одного реципієнта);
- безповоротна виплата у розмірі 5300 грн на 1 корову (але не більше 530 000 грн. для одного реципієнта).
Однак, вже 20 жовтня 2022 року Міністерство аграрної політики та продовольство України заявило про тимчасове припинення реєстрації нових заявок у зв’язку з надходженням заявок на суму, що відповідає передбаченому обсягу бюджетних асигнувань. За словами Всі заявки, що вже подані виробниками сільськогосподарської продукції, будуть опрацьовані в установленому порядку.
Довідка. Станом на початок жовтня 2022 року вже понад 50 тисяч українських агровиробників зареєструвалися на порталі Державний Аграрний Реєстр. З них 22 845 уже подали заявки на участь у програмах підтримки, зокрема було подано:
- 17 619 заявок – за напрямом програми субсидія на 1 га оброблюваних угідь с.-г. призначення
- 5 226 заявок – за напрямом дотація за утримання корів
Запроваджено механізм автоматичного розрахунку нормативної оцінки земельних ділянок 10 листопада 2021 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 01 липня 2022 р. № 753 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок»,
яка передбачає, зокрема, що витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Аж ось 19 жовтня Держгеокадастр запроваджує новий функціонал, що дозволяє провести автоматичний розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки та отримати його в електронному вигляді в особистому кабінеті на порталі «Е-сервіси» Держгеокадастру. Водночас обов’язковою умовою є наявність усіх необхідних для цього документів.
Таким чином, наразі автоматичний розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок автоматизованою системою ведення Державного земельного кадастру здійснюється для:
- земельних ділянок сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів (за умови наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про земельну ділянку з валідним електронним документом);
- земельних ділянок, розташованих в межах населених пунктів (за умови наявності в Державному земельному кадастрі відомостей як про нормативну грошову оцінку земель населеного пункту, так і про земельну ділянку з валідним електронним документом).
При цьому, у разі неможливості автоматичного розрахунку НГО земельної ділянки, такий розрахунок все ще може здійснюватиметься працівниками територіальних органів Держгеокадастру з використанням відповідної наявної технічної документації.
***
Сподіваємося, наведена інформація стане Вам у нагоді. Якщо у Вас виникне необхідність у одержанні розгорнутої консультації щодо згаданих та інших питань, пропонуємо звертатися до:
Андрія Мартинюка, директора з розвитку бізнесу Юридичної фірми ОМП
+38 098 244 62 62; +380 44 391 30 01
a.martyniuk@omp.ua
Галини Брунь, директора з маркетингу Юридичної фірми ОМП
+380 95 497 66 05; +380 44 391 30 01
g.brun@omp.ua