LEGAL ALERT!<br>Зміни щодо бронювання працівників від мобілізації

Шановні колеги та партнери!

Разом із приходом осені закінчуються і строки первинного бронювання працівників від мобілізації (яке мало місце навесні цього року). Варто відзначити, що його умови були досить лояльними до роботодавців, що дозволяло вберегти значну частину працівників від мобілізації (в т.ч. і суб’єктам аграрної сфери).

Втім, за цей час процедура зазнала і продовжує зазнавати суттєвих змін, які відчутно впливають на можливості щодо бронювання працівників. У цьому повідомленні ми розглянемо на нові можливості для поточних бронювань та заглянемо до чого варто готуватися у майбутньому роботодавцям, які хочуть зберегти свій штат.

Продовжуємо чинні бронювання

7 вересня Кабінетом Міністрів України було затверджено постанову № 1002, якою передбачено можливість продовження чинних відстрочок від призову на військову службу для військовозобов’язаних під час мобілізації та на воєнний час.

Для цього керівникам підприємства (роботодавцю) необхідно підготувати письмове подання у довільній формі до органу державної влади за поданням якого прийнято рішення про бронювання. У такому поданні обов’язково зазначаються:

  • дати, номера і назви рішення (наказу) Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаних працівників;
  • обґрунтування необхідності продовження строку дії відстрочки для таких працівників.

Таке продовження може здійснюватися одноразово на строк до двох місяців щодо військовозобов’язаних осіб, термін дії бронювання яких спливає у вересні – жовтні цього року.

Таким чином, роботодавці можуть скористатися можливістю продовження строку бронювання на 2 (два) місяці, або подаватися наново після закінчення строку бронювання і мати шанс отримати відстрочку для працівників до 6 (шести) місяців. Щоправда, буде це вже за новими правилами, про які ми пишемо далі.

Нові можливості: подаємо заявку онлайн

Розпочав роботу (поки у тестовому форматі) новий сервіс – електронний кабінет запитів на бронювання військовозобов’язаних (доступний за посиланням: https://mobplan.minagro.gov.ua). Як Ви вже могли здогадатися, головне завдання сервісу – спрощення процедури подання заявок на бронювання працівників.

Запропонований Міністерством аграрної політики та продовольства України алгоритм подачі заявки виглядає таким чином:

  1. Увійдіть у кабінет запитів на бронювання.
  2. Авторизуйтесь за допомогою особистого ключа КЕП. Після цього ви зайдете в особистий кабінет і отримаєте детальну покрокову інструкцію щодо подальших дій.
  3. При першій авторизації в системі необхідно заповнити та зберегти реєстраційні дані в картці «Профіль організації».
  4. Після внесення цієї інформації можна розпочати формування запиту на бронювання або розбронювання. Увага! Система не дозволяє вносити військово-облікові спеціальності, які не підлягають бронюванню.
  5. Сформований запит необхідно підписати КЕП, після чого його автоматично буде надіслано на розгляд до Мінагрополітики.

Там же в особистому кабінеті відображатиметься інформація щодо статусу цього запиту. Після успішного завершення розгляду запиту його стан зміниться на «Розглянуто». Можна буде переглянути, яких працівників у результаті було заброньовано, та вивантажити витяги за обраними працівниками або, у разі відмови, побачити причину відхилення запиту.

До чого готуватись?

20 вересня 2022 року Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроєкт №7687 «Про внесення змін до Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», в якому було внесено чергові зміни до порядку бронювання військовозобов’язаних працівників.

Законопроєкт розширює коло осіб, на яких поширюється можливість бронювання. Зокрема, йдеться про військовозобов’язані, які працюють:

  • в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі, коли це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів в особливий період;
  • на підприємствах, в установах і організаціях, яким доведено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, коли це необхідно для виконання доведених мобілізаційних завдань (замовлень);
  • на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг оборонного призначення для задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, у разі, коли це необхідно для виконання зазначених заходів;
  • на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Віднесення суб’єктів господарювання до таких підприємств, установ і організацій здійснюється за критеріями та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів України.

Не зважаючи на те, що Законопроєкт на разі прийнятий лише у першому читанні, з огляду на його значущість, очікуємо на його прийняття в цілому вже до кінця осені.

***

Якщо у Вас виникне необхідність у одержанні розгорнутої консультації щодо порядку бронювання працівників, чи допомозі з формування необхідного пакету документів, пропонуємо звертатися до:

Андрія Мартинюка, директора з розвитку бізнесу Юридичної фірми ОМП
+38 098 244 62 62; +380 44 391 30 01
a.martyniuk@omp.ua

Галини Брунь, директора з маркетингу Юридичної фірми ОМП
+380 44 391 30 01
g.brun@omp.ua



Кирило Левтеров (Партнер)